גודל פונט: +   -
     
   
הרשמה | התחברות מפייסבוק   שכחת סיסמה?    
 
 

תקשורת תומכת וחליפית


מהי תקשורת תומכת וחליפית (תת"ח)

תקשורת תומכת וחליפית הינו תחום ידע המאפשר לסייע ולתמוך באמצעים נוספים מלבד דיבור בילדים ובמבוגרים המתקשים לתקשר את צרכיהם, להביע עמדה או דיעה או לחלוק חוויות משותפות עם האחר.אמצעים אלו כוללים דרכי תקשורת טבעיות כמו ג'סטות והפקת קולות וכן עזרים יחודיים לתקשורת כמו לוחות תקשורת, מכשירי פלט קולי ומחשבי תקשורת.

מי האוכלוסייה הזקוקה לתקשורת תומכת וחליפית?
ישנם אנשים, ילדים כמבוגרים, אשר מסיבות שונות מתקשים בקיום תקשורת מילוליתדבורה ו/או כתובה. כתוצאה מכך נפגעת יכולתם לתפקד ולהיות עצמאייםבלמידה, במשחק, בעבודה.
הקושי עלול להיגרם כתוצאה מגורמים מולדים או נרכשים. בין הגורמים המולדיםניתן למנות: שיתוק מוחין, פיגור שכלי, איחור התפתחותי, קשיים בתכנון תנועה(אפרקסיה/דיספרקסיה), אוטיזם, ליקויי למידה, סינדרומים שונים ועוד.
פגיעות נרכשות העלולות לפגום ביכולת לתקשר כוללות: תאונות, חבלות ראש,אירוע מוחי, מחלות ניווניות ועוד.

באיזה אופן ניתן להשתמש בתת"ח ?
השימוש בתת"ח נעשה דרך בניית מערכת תקשורת אשר יכול לכלול בתוכה : שפת סימנים, לוחות תקשורת, מחשבים נישאים ועזרים המיועדים לתת פלט מדובר. את מערכות התקשורת מתאימים באופן ייחודי למשתמשים, על בסיס הערכה של צוות רב-מקצועי, המתייחס לאותם גרומים אשר אינם מאפשרים תקשורת בערוצים המקובלים של דיבור ו/או כתיבה.ניתן להציג את התוכן התקשורתי באמצעות: תמונות, ציורים, אותיות או מילים וכן סמלים כגון סמלי בליס המאפשרים הבעה ברמה גבוהה יותר של הפשטה. דרך השימוש בלוח תקשורת היא ע"י הצבעה על תמונה/אות/מילה או סמל המייצג את המושג שהמשתמש מבקש לומר. אם אין יכולת הצבעה ביד, ניתן להשתמש בצורות סריקה שונות או בעזרי הצבעה מסוגים שונים. השימוש בפלט קולי הינו חלק אינטגראלי בתת"ח ומאפשר תקשורת מהירה ואינטראקטיבית.בתוך מערכת התת"ח כלול גם המחשב אשר מאפשר גם הרחבת התקשורת בכלל ותקשורת כתובה בפרט.

 
 
צור קשר
ת.ד. 983 כרכור 37109
טלפון: 03-9194643
פקס: 153-3-9194643
 
 
כל הזכויות שמורות לאייזק ישראל 2018 ©
פיקסליין - בניית אתרים