גודל פונט: +   -
     
   
הרשמה | התחברות מפייסבוק   שכחת סיסמה?    
 
 

שאלות ותשובות


 

מהי תקשורת תומכת וחליפית

תקשורת תומכת וחליפית הינו תחום ידע המאפשר לסייע ולתמוך באמצעים נוספים מלבד דיבור בילדים ובמבוגרים המתקשים לתקשר את צרכיהם, להביע עמדה או דיעה או לחלוק חוויות משותפות עם האחר.אמצעים אלו כוללים דרכי תקשורת טבעיות כמו ג'סטות והפקת קולות וכן עזרים יחודיים לתקשורת כמו לוחות תקשורת, מכשירי פלט קולי ומחשבי תקשורת.

מתי להתחיל להשתמש בתקשורת תומכת וחליפית?

השימוש בתקשורת תומכת אינו מחייב תנאים מוקדמים והשאלה אינה "האם מסוגל האדם להשתמש בתת"ח, אלא איך ניתן ללמדו להשתמש בתת"ח..."

חלק מהפגיעות הינן מולדות וכמו בתחומי התערבות נוספים חשוב וצריך לאתר קשיים אלו ולהתאים אמצעי תת"ח כחלק מתוכנית טיפולית מוקדם ככל האפשר. בפגיעות נרכשות יש להתאים אמצעי תת"ח מייד עם זיהוי הפגיעה ואיתור הקושי התקשורתי.

 מתן אמצעי תת"ח בשלב מוקדם עשוי :

  • לחשוף יכולת שאלמלא כן לא הייתה ידועה לסביבה הואיל והילד מתקשה בהבעה מילולית.

  • לצמצם את הפער בין הבנת השפה להבעה.

  • למנוע או לצמצם תסכולים אצל ילד שאינו מובן לסביבה בשל קשיי הדיבור שלו.

  • לצמצם קשיים עתידיים בלמידה ובהשתלבותו החברתית של הילד לקוי התקשורת.

איך יודעים מהם אמצעי התקשורת המתאימים ביותר?

כדי לברר מהי מערכת התקשורת המתאימה ביותר לאדם חשוב לעבור הערכה לתקשורת תומכת ע"י צוות רב מקצועי ומיומן במסגרת החינוכית /טיפולית בה הוא נמצא או לפנות למרכזי ההערכה ייחודיים. הצוות הרב מקצועי ראוי שיכלול קלינאי תקשורת, מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, מומחה בטכנולוגיה מסייעת ומחשבים ואנשי מקצוע נוספים על פי צורך.  שימוש יעיל ומותאם במערכת התקשורת מחייב שיתוף פעולה בין הצוות הרב מקצועי, משתמש התת"ח ומשפחתו.

פרטים אודות מרכזי ההערכה ייחודיים מופיעים בדף הבית.

מדוע יש צורך בתת"ח, ולמי זה מיועד?

תקשורת הינה זכות של כל אדם ומהווה מרכיב משמעותי ובסיסי בחיינו, מעצם היותנו חלק מהחברה האנושית. באמצעות תקשורת אנחנו יוצרים קשרים חברתיים, מביעים צרכים, משאלות ורגשות, ומבטאים העדפות.  אדם שאינו יכול לתקשר, אין זה אומר שאין לו מה להגיד. ילדים ומבוגרים עם קשיים תקשורתיים מורכבים זקוקים לכלים ואמצעים של תקשורת תומכת וחליפית על מנת לממש זכות זו. כל אדם אשר אינו מסוגל לתקשר באופן יעיל באמצעות דיבור, או זקוק לאמצעים נוספים כדי לשפר ולתמוך בדיבור יוכל להנות מתת"ח.

תקשורת תומכת וחליפית פותחת בפני האדם הזדמנויות רבות ללמידה, לפיתוח שפה , להבעה עצמית ולביטוי הפוטנציאל הטמון בו. היא משמשת גשר בין האדם הזקוק לתקשורת תומכת וחליפית ובין העולם, הקהילה והמשפחה בה הוא חי.

היכן ניתן להשיג ציוד תת"ח ?

ניתן לשאול ציוד בספריית ההשאלה של "עזר מציון", טל' 03-6789888 ההשאלה תיעשה על סמך המלצת גורמים מוסמכים כקלינאי/ת תקשורת או מרכזי אבחון. לרכישת ציוד ניתן לפנות לספקי ציוד תת"ח בישראל המייצגים חברות מחו"ל. עיינו בלשונית קישורים או בלוח המודעות.

מהו ארגון אייזק ישראל?

אייזק הינו ארגון מתנדבים בינלאומי ששם לו למטרה לקדם, לפתח  ולהפיץ את התקשורת התומכת והחליפית בעולם. עמותת אייזק ישראל הינה הסניף המקומי של הארגון הפועל בהלימה למטרות הארגון הבינלאומי.

 פעילות העמותה בישראל

  • הפצת ידע בתחום  התת"ח במסגרת כנסים, ימי עיון וסדנאות     

  • הפקת שנתון ובו מאמרים מקצועיים בנושא התת"ח

  • פיתוח ספריית משאבים באתר האינטרנט לשימוש אנשי מקצוע,      משתמשי תת"ח ומשפחותיהם.

  • קידום שיתופי פעולה עם ארגונים חברתיים בעלי עניין

  • תמיכה במשתמשי תת"ח ובמשפחותיהם וקיום פעילויות ספיציפיות כמו יום משתמשים, צעדת משפחות ועוד,

החברות באייזק ישראל פותחת דלת לעולם של ידע ותמיכה, ומתאימה לכל מי שמתעניין בתת"ח - משתמשי תקשורת תומכת וחליפית, משפחות, אנשי מקצוע, אנשי מחקר ואקדמיה, אנשי טכנולוגיה, חברות ואירגונים.

החברות באייזק ישראל הינה חברות בארגון אייזק הבינלאומי

האם שימוש בתת"ח מעקב התפתחות דיבור תקינה ?

שאלה זו נשאלת לעתים תכופות על ידי הורים לילדים עם קושי בדיבור. כל הילדים רוצים להיות כמו כולם וינסו ללמוד לדבר אם רק יוכלו. תת"ח אינה מונעת או מעכבת התפתחות דיבור אצל אותם ילדים שיש להם הפוטנציאל לפתח זאת בעתיד. את התת"ח נהוג לשלב בתוכנית טיפול הכוללת גם ריפוי בדיבור ועבודה על שיפור מיומנויות היגוי ושפה. תת"ח מאפשרת לילד דרכים נוספות להעביר מסרים שאינו יכול להעבירם בדרך הרגילה. היא נותנת לו דרכים לבחירה, להשתתפות פעילה בסביבתו ולשיתוף אחרים בחוויותיו. לעתים, עם השימוש בתת"ח, מתאפשרים הפקת הקולות ואף הדיבור, כאשר הילד אינו לחוץ בעת העברת המסרים על ידי הצורך לומר אותם.

האם יש צורך בתת"ח כאשר הילד מובן ע"י הוריו ?

הורים רבים מציינים כי הם מבינים את ילדם. בירור יותר מעמיק מגלה כי הם מבינים אותו בבואו להביע צרכים בסיסיים, אם על ידי הצבעה, ג'סטות או הליכה לעבר דברים שהוא רוצה בהם, או אף על ידי מילים בודדות או חלקי מילים. אולם כאשר הוא מנסה להעביר מסרים שאינם בתחום ה"כאן ועכשיו" כמו סיפור חוויות מהגן, למשל, אזי מתחיל "משחק הניחוש" - מנסים להבין מה הוא רוצה לומר.
ניחושים אלו מסתיימים לעתים קרובות בתסכולים או בכניעת הילד לעובדה ש"חבל על הזמן"... המסר לא יעבור וחבל להתאמץ. כאן יכולה התת"ח לסייע ולהרחיב את יכולת התקשורת הקיימת כך שבני שיחו של הילד, אשר לא היו שותפים לחוויותיו, יוכלו לדעת אודותיו יותר. כמו כן התת"ח יכולה לסייע בהוראה ובלמידה, על ידי הכנת מסרים המתאימים לתכנים הנלמדים והילד יכול להשתתף באורח פעיל בכתה ולהיות מובן על ידי אחרים.

מי יכול לעזור אם מתגלה קושי בתקשורת

רצוי שהאדם לקוי התקשורת יעבור הערכה מקיפה שתתייחס ליכולתו ולצרכיו על ידי צוות רב מקצועי הכולל קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, אנשי חינוך וכד'.
הערכה זו תתייחס גם לסביבה בה הוא אמור לתפקד כמו הבית, המסגרת החינוכית, הקהילה. בהערכה ינסו להתאים אמצעי תת"ח על פי היכולת הייחודית של כל אחד. בני המשפחה והצוות המטפל באופן שוטף באדם לקוי התקשורת הנם חלק בלתי נפרד ממקבלי ההחלטות ועליהם מוטלת האחריות ליישום ההמלצות לשימוש בתת"ח.

כיצד לעבוד עם המשתמש בתת"ח ?

חשוב לזכור: השימוש בתת"ח אינו עבודה. תקשורת תומכת וחליפית היא גישה לחיים ועליה להיות מיושמת במצבי אמת, מחוץ לחדרי הטיפולים. על אמצעי התקשורת להיות זמינים למשתמש בכל מקום ובכל עת. אוצר המילים (סמלים וכד') חייב לשקף את עולמו של המשתמש ולהיות משמעותי עבורו על מנת להבטיח שימוש אמיתי בכלים המוצעים. תת"ח הנה גישה דינמית ומחייבת שינויים והתאמות מדי פעם, בהתאם להתקדמות המשתמש ולמצבים המשתנים בחייו.

האם קיימת קבוצת תמיכה למשתמשי תת"ח ובני משפחותיהם ?

קיימת קבוצת תמיכה בפיסבוק - אייזק ישראל -תקשורת תומכת וחליפית - לפורום לחץ כאן >>>

אילו פעילויות אחרות נעשות בארץ לקידום זכויות הנכים ובכלל זה לקויי התקשורת ?

בישראל ישנה אגודה פעילה בשם "בזכות". לקבלת מידע נוסף על פעילויותיה יש לפנות אל
 02-6521308 

כיצד יפעיל אדם נכה מקלדת מחשב אם תפקוד ידיו לקוי ?

קיימים עזרים רבים המהווים תחליף למקלדת סטנדרטית וכן אמצעי נגישות למחשב המאפשרים כמעט לכל אחד להשתמש במחשב, גם לאנשים פגועים ביותר.

האם יש אפשרות להפעיל מחשב באמצעות הקול האנושי ?

יש תוכנה המאפשרת זו אולם לפי שעה רק באנגלית.

האם יש אפשרות להמיר טקסט כתוב לדיבור ? כלומר: להקליד מילה והיא תיאמר בקול ?

חברת מלינגו פיתחה תוכנה לדיבור סינטטתי בשם "קולן" והיא משווקת כתמיכה לתכנת "כתיבה בסמלים" או "קליקר" ומאפשרת המרה של טקסט כתוב לדיבור. מידע אודות תוכנות מתאימות אפשר לקבל דרך "אייזק ישראל".

 
 
צור קשר
ת.ד. 983 כרכור 37109
טלפון: 03-9194643
פקס: 153-3-9194643
 
 
כל הזכויות שמורות לאייזק ישראל 2018 ©
פיקסליין - בניית אתרים